Greitosios nuorodos

Greitosios nuorodos

Parodų ir kolekcijų diena

Paskutinė 2025 m. Nacionalinės bibliotekų savaitės diena dedikuojama bibliotekų rengiamoms fizinėms ir virtualioms parodoms.

Kviečiame aplankyti V. Biržiškos bibliotekoje (K. Donelaičio g. 52-2 a.) veikiančią parodą „Metų knygos rinkimų nugalėtojai 2005-2023 m.“. Parodoje kviečiame susipažinti su knygomis, laimėjusiomis Metų knygos rinkimus 2005 – 2023 metais. Iš ekspertų komisijos pasiūlytų knygų Metų knygos renkamos šiose kategorijose: vaikų; paauglių; prozos; poezijos; negrožinės literatūros. Visi parodoje esantys leidiniai  yra VDU bibliotekos fonduose.

Nepraleiskite progos aplankyti bibliotekos parengtas virtualiąsias parodas ir susipažinti  su  fondų kolekcijomis bet kuriuo Jums patogiu metu. Galite bet kuriuo paros metu ir iš bet kurios vietos naršyti kruopščiai atrinktus bibliotekos rinkinius, susipažinti su įdomiais eksponatais ir temomis.

Virtualios parodos

  • Lietuvos universiteto kūrėjų palikimo pėdsakais: virtuali paroda, skirta Lietuvos universiteto 100-mečiui –  Lietuvos universiteto šimtmečio jubiliejui dedikuota virtualioji paroda. Parodai atrinktas simbolinis šimtukas – 100 pagrindinių Lietuvos universiteto kūrėjų ir jo tradicijos puoselėtojų. Parodos tikslas yra supažindinti visuomenę su šiandien VDU bibliotekoje saugomu senojo Universiteto paveldu bei atskleisti jo mastą ir turtingumą. Parodoje daugiausia eksponuojamos knygos, kurias jų autoriai rašė dirbdami tarpukario Universitete.  Didelis dėmesys skirtas eksponuojamų spaudinių informacinei vertei. Pateikiama kuo pilnesnė antraštinio puslapio informacija, įžanga ar įvadas, turinys, buvusių savininkų ženklai.
  • Atkurtojo Vytauto Didžiojo universiteto bibliotekos knygų kolekcijos (1990–2022): virtuali paroda, skirta Lietuvos universiteto bibliotekos šimtmečiui.  Virtualiosios  parodos tikslas – pristatyti  Atkurtojo Vytauto Didžiojo universiteto bibliotekos mecenatų ir rėmėjų  dovanotų knygų kolekcijas, kurios visapusiškai praturtino Universiteto fondus, o jų įvairiapusiškas turinys akademinei bendruomenei atveria vartus į žinių ir atradimų pasaulį. Parodai atrinktos tik stambiausios, tūkstančio vienetų ribą peržengiančias kolekcijos. Virtualioje parodoje eksponuojami kolekcijų knygų viršeliai bei antraštiniai lapai, turintys svarbių nuosavybės žymių, taip pat įvairūs dokumentai, laiškai ir fotonuotraukos.

Daugiau bibliotekos parengtų virtualių parodų.

Kolekcijos

Kviečiame susipažinti su bibliotekos specialiomis ir privačių asmenų dovanotomis kolekcijomis.

  • Aleksandro Štromo kolekcija – Teisininko ir politologo, profesoriaus Aleksandro Štromo (1931–1999) knygų kolekcija, kurią sudaro beveik 9400 leidinių:  humanitarinių bei socialinių mokslų sričių knygos, disidentinė periodika anglų, rusų ir kitomis kalbomis.
  • Janinos Degutytės kolekcija – Lietuvių poetės, vertėjos, eilėraščių ir pasakų knygų vaikams autorės Janinos Degutytės (1928–1990) knygų kolekcija. Daugiau pusantro tūkstančio knygų turinčioje kolekcijoje dominuoja humanitarinių mokslų tematikos leidiniai. Gausu XX a. lietuvių ir užsienio autorių grožinės literatūros įvairiomis kalbomis.
  • Prof. Andrew Blane kolekcija – Niujorko universiteto (JAV) profesoriaus, tarptautinės nevyriausybinės žmogaus teisių gynimo organizacijos (Amnesty International) nario Andrew Blane (1929–2019) knygų kolekcija, kurią sudaro daugiau 800 leidinių, iš kurių bene du trečdaliai tematiškai tiesiogiai atliepia XX a. Rusijos ir Tarybų Sąjungos intelektualinės, kultūros, politinės, socialinės ir ekonominės istorijos problematiką.
  • Prezidento Valdo Adamkaus kolekcija – LR Prezidento, VDU Atkūrimo tarybos garbės nario, VDU garbės daktaro Valdo Adamkaus (1926-) knygų kolekcija, kurioje šiuo metu yra daugiau 2000 knygų, ji nuolat pildoma leidiniais iš asmeninės prezidento bibliotekos. Kolekcija ypač įvairi ir turtinga, atliepianti humanitarinių, socialinių, meno ir kitų mokslo sričių interesus: daug svečias šalis reprezentuojančių iliustruotų leidinių, meno albumų, lietuvių ir užsienio autorių grožinės literatūros, išeivijos lietuvių kūrinių, taip pat aplinkosaugos, Lietuvos ir Europos istorijos, politikos ir sociologijos tematikos leidinių, įvairių žurnalų, periodinių leidinių komplektų.
  • Viktoro Butkaus kolekcija – Kauno tarpdiecezinės kunigų seminarijos rektoriaus, Vytauto Didžiojo universiteto Atkuriamojo senato nario, Katalikų teologijos-filosofijos fakulteto dekano Viktoro Butkaus (1923–1993) knygų kolekciją sudaro daugiau 2000 leidinių, dominuoja teologijos ir religijotyros mokslų tematika. Joje gausu Katalikų bažnyčios istorijos leidinių, taip pat įvairių kraštų krikščioniškos literatūros, šventųjų biografijų knygų, aiškinamųjų žodynų, dogmatikos ir apologetikos tekstų, pamokslų rinkinių, biblistikos, egzegezės ir biblinės teologijos tyrinėjimų.
  • Prof. Leonido Donskio kolekcija – VDU profesoriaus, filosofo, politikos teoretiko ir idėjų istoriko Leonido Donskio (1962–2016) knygų kolekcijoje yra daugiau 1400 leidinių, atliepiančių humanitarinių, socialinių, meno ir kitų mokslo sričių interesus. Kolekcija ypatingai turtinga, joje galima rasti labai įvairaus pobūdžio leidinių Europos ir pasaulio istorijos, idėjų, kultūros ir meno istorijos, politikos mokslų, sociologijos, komparatyvistikos ir kt. temomis.
  • Tado Ivanausko kolekcija – Gamtininko zoologo, ornitologo, vieno žymiausių gamtos apsaugos Lietuvoje pradininkų, Lietuvos universiteto kūrėjo ir Zoologijos katedros vedėjo, profesoriaus Tado Ivanausko (1882–1970) knygų kolekciją sudaro per 1000 leidinių. Knygos suskirstytos į 24 teminius skyrius pagal mokslininko naudotą sistemą. Dominuoja biologijos, botanikos, zoologijos, žemės ūkio, miškininkystės, bitininkystės, medžioklės, sodininkystės, daržininkystės ir kitos gamtamokslinės tematikos leidiniai.
  • Vytauto Kavolio kolekcija – Dikinsono (JAV) kolegijos sociologijos ir lyginamųjų civilizacijos studijų profesoriaus, „Comparative Civilisations Review“ redaktoriaus bei „Encyclopaedia Britanica“ mokslinio bendradarbio, VDU profesoriaus Vytauto Kavolio (1930–1996) knygų kolekciją sudaro per 2000 leidinių. Dominuojančią vietą užima sociologijos tematikos leidiniai anglų kalba. Skaitytojams siūloma ir nemažai religijos sociologijos, antropologijos bei kultūros, idėjų ir meno istorijos leidinių, įvairių civilizacijos raidą liudijančių tyrinėjimų.
  • Prof. Leono Gudaičio kolekcija – Lietuvių literatūros tyrinėtojo ir istoriko, ilgamečio „Nemuno“ žurnalo redaktoriaus, VDU leidinio „Darbai ir dienos“ mokslinio redaktoriaus, žurnalisto, VDU profesoriaus emerito Leono Fliorento Gudaičio (1935–2019) knygų kolekcijos turinys humanitarinio profilio, joje yra beveik 7000 leidinių. Skaitytojai turi galimybę susipažinti su XX a. antrosios pusės Lietuvos laikraščių ir žurnalų rinkiniu, XX a. pirmosios pusės užsienio autorių vertimų į lietuvių kalbą leidiniais.
  • Meilės Lukšienės kolekcija – Lietuvių literatūros tyrinėtojos, pedagogės ir edukologės Meilės Lukšienės (1913–2009) knygų kolekciją sudaro per 1600 leidinių. Kolekcijos turinys atliepia socialinių ir humanitarinių mokslų tematiką. Dominuoja ugdymui, pedagogikai ir jos istorijai skirti leidiniai.
  • Romualdo Neimanto kolekcija – Lietuvos orientalisto, kultūros istoriko, žurnalisto ir keliautojo Romualdo Neimanto (1939–2009) knygų kolekciją sudaro daugiau 1200 leidinių, dominuoja išimtinai orientalistinė literatūra rusų, lietuvių, anglų, japonų ir kitomis kalbomis. Skaitytojams siūloma ypač daug reikšmingų leidinių apie Azijos ir Afrikos šalių istoriją, kultūrą, meną, socialinę, ekonominę ir politinę raidą, papročius ir buitį.
  • Jorgen Nielsen kolekcija –  Kopenhagos universiteto profesoriaus Jørgen Nielsen dovanota knygų kolekciją sudaro beveik 700 leidinių Islamo, Artimųjų Rytų, Persijos įlankos šalių istorijos, socialinės ir ekonominės raidos, politikos, užsienio ryšių, kultūros, religijos, islamo ryšių su kitomis konfesijomis, lingvistikos, Azijos šalių kalbų ir grožinės literatūros bei kitomis temomis.
  • Broniaus Kviklio kolekcija – Tarpukario Vytauto Didžiojo universiteto absolvento, ekonomisto, žurnalisto ir daugelio to meto periodinių leidinių redaktoriaus Broniaus Kviklio (1913–1990) biblioteka, sukaupta ir sukomplektuota emigracijoje. Kolekciją sudaro daugiau 7700 leidinių. Skaitytojai turi galimybę susipažinti su senomis ir retomis XVIII–XIX a. knygomis, maldynais, tarpukario Lietuvoje išleistais leidiniais, taip pat įvairiomis pasaulio kalbomis išleistomis knygomis apie Lietuvą.
  • Prof. Peter Reddaway kolekcija –  Vašingtono universiteto (JAV) profesoriaus emerito Peter Reddaway (1939–2024) knygų kolekciją sudaro daugiau 1800 leidinių, tematiškai atliepiančių socialinių ir humanitarinių mokslų sričių tematiką. Joje gausu leidinių apie Rusijos, Tarybų Sąjungos istoriją, politiką ir valdymą, socialinę ir ekonominę santvarką, ūkio sandarą, žmogaus bei piliečio teises, disidentinius judėjimus, Rusijos intelektualinę ir kultūrinę istoriją, tarybinės psichiatrijos represinį vaidmenį, Rusijos ir Europos užsienio ryšius.
  • Rūtos Staliliūnaitės kolekcija – Lietuvos teatro ir kino aktorės Rūtos Staliliūnaitės (1938–2011) daugiau pusantro tūkstančio knygų turinčioje kolekcijoje dominuoja humanitarinių mokslų tematikos leidiniai. Gausu XX a. lietuvių ir užsienio autorių grožinės literatūros įvairiomis kalbomis bei jų vertimų.
  • Šv. Kazimiero seserų kongregacijos (Čikaga) kolekcija. Kolekcijos turinys humanitario, teologinio ir socialinio profilio, joje yra beveik 7500 leidinių. Dominuoja grožinės literatūros, kalbos, meno, politikos ir sociologijos, religijos, filosofijos tematikos knygos, taip pat galima rasti įvairių informacinių leidinių, biografijų, enciklopedijų, bibliografijų ir žodynų. Kolekcijoje yra ypatingos išliekamosios vertės leidinių: XIX a. pabaigoje išleistų maldaknygių, šventųjų istorijų, spaudos draudimo laikotarpio kontrafakcinių leidinių.
  • Universiteto bibliotekos rankraščiai – Vytauto Didžiojo universiteto biliotekos rankraščių fonde nuo 2011 metų kaupiamas su Universitetu, jo istorija susijęs rankraštinis palikimas, asmeniniai universiteto dėstytojų, profesorių archyvai, fotodokumentika ir kita medžiaga, taip pat Lietuvos meno, literatūros, kultūros, istorijos, visuomenės veikėjų rankraštinis paveldas, siekiant išsaugoti ir paskleisti informaciją Universiteto bendruomenei, tyrinėtojams ir visiems besidomintiems.
  • Komaru Kotsu fondo kolekcija – Komaru Kotsu fondas bibliotekai jau yra padovanojęs virš 300 knygų, tarp kurių ne tik studijoms naudinga literatūra, bet ir visame pasaulyje populiarūs japoniški komiksai – manga bei studentų kalbos lygiui adaptuoti leidiniai.

 

Bibliotekos padaliniai

V. Putvinskio g. 23, I a., Kaunas,
tel. +370 37 327861
T. Ševčenkos g. 31, Vilnius,
tel. +370 5 2337682
Jonavos g. 66–106, Kaunas,
tel. +370 37 751046
V. Čepinskio g. 5–429, Kaunas,
tel. +370 37 295913
S. Daukanto g. 25, I a., Kaunas,
tel. +370 37 424960
K. Donelaičio g. 52, 2 a., Kaunas,
tel. +370 37 327863
Studentų g. 11–235, Akademija, Kauno raj., tel. +370 37 752304