Naujas DI įrankis Virtualiojoje bibliotekoje
Mokslo asistentas. Universiteto Virtualiojoje bibliotekoje (prisijungimas – Universiteto el. pašto) įdiegtas „Mokslo asistentas“ – įrankis, pagrįstas generatyviniu dirbtiniu intelektu, kuris naudoja didelės apimties kalbos modelius (LLM). Šis įrankis leidžia tyrinėti akademinį turinį, pateikiant klausimus natūralia kalba. Jis analizuoja didelę dalį Virtualiojoje bibliotekoje indeksuotų informacijos išteklių ir parenka penkis dokumentus, kurie gali būti naudingiausi, atsakant į Jūsų suformuluotą klausimą. Iš pasirinktų informacijos šaltinių santraukų ar aprašymų jis ištraukia svarbiausią informaciją ir suformuluoja atsakymą. Po atsakymu pateikiami informacijos šaltiniai su citatomis, nurodančiomis, iš kurio šaltinio paimta kiekviena atsakymo dalis. Tai sudaro galimybes lengvai patikrinti informaciją, faktus ir toliau gilintis į temą pasitelkiant šaltinius.
„Mokslo asistentas“ nėra skirtas pakeisti žmogaus kompetenciją, tačiau jo tikslas yra automatizuoti laikui imlias užduotis, susijusias su informacijos rinkimu ir apdorojimu. Šis įrankis palengvina temų supratimą, padeda įžvelgti platesnį jų kontekstą ir identifikuoti atitinkamus akademinius šaltinius. Naudojant funkciją „Peržiūrėkite daugiau paieškos bibliotekoje rezultatų“, galima surasti daugiau dokumentų, susijusių su pateiktu klausimu. Be to, dirbtinio intelekto generuojami „Susiję mokslinių tyrimų klausimai“ padeda toliau tyrinėti panašias temas.
Kaip generuojami atsakymai? Jūsų pateiktas klausimas paverčiamas užklausa, kurią paieškos sistema supranta naudodama LLM (šiuo metu GPT 3.5). Tuomet paieškos sistema indekse nustato svarbiausius dokumentus. Ji juos surūšiuoja pagal tai, kaip gerai jie gali atsakyti į klausimą, ir, vėlgi naudodamasi LLM, sukuria atsakymą iš 5 geriausių šaltinių. Dėl LLM pobūdžio atsakymai į tą patį klausimą ne visada būna vienodi. Gali būti daugiau nei vienas galimas atsakymas ir skirtingi tinkami šaltiniai. Jei atsakymai Jūsų netenkina, naudokite mygtuką „Bandyti dar kartą“.
Kaip suformuluoti gerą klausimą? Norėdami kuo geriau pasinaudoti įrankio galimybėmis, turite užduoti aiškius ir išsamius klausimus akademinėmis ar mokslinėmis temomis. Būkite kuo konkretesni ir formuluokite užklausą klausimo forma.
Palaikomi klausimai / instrukcijos. „Mokslo asistentas“ palaiko paiešką vietine kalba (lietuvių kalba), nors didžioji dalis informacijos indekse yra anglų kalba. Jei užduosite klausimą ne anglų kalba, asistentas atliks paiešką ir Jūsų vietine kalba, ir anglų kalba, o atsakymą parašys Jūsų klausimo kalba. Atkreipkite dėmesį, kad yra priklausomybė nuo LLM ir kalbų palaikymas gali skirtis. Šiuo metu kalbos apdorojimui ir vertimui naudojame GPT 3.5. Prie klausimo galite pridėti konkrečiai kalbai skirtų nurodymų, kaip ir „ChatGPT“. Pavyzdžiui, klausimo pabaigoje galite pridėti „atsakyti vokiškai” arba „atsakyti prancūziškai”.
Nepalaikomi klausimai / nurodymai. Kai kurių nurodymų šiuo metu asistentas nepalaiko, pavyzdžiui, prašymų pateikti tam tikros rūšies medžiagą (pvz., „pateikite recenzuotų straipsnių apie paukščių migraciją“) arba tam tikro laikotarpio medžiagą (pvz., „pateikite naujausių klimato kaitos tyrimų“). Įtraukę šiuos nurodymus vis tiek gausite atsakymą, o reitingavimo algoritmas atsižvelgs į tokius raktinius žodžius kaip „recenzuotų“, tačiau įrankis nefiltruos turinio pagal tipą ar datą. Asistentas kol kas nepalaiko sudėtinių klausimų. Kiekvienas klausimas turi būti savarankiškas. Pavyzdžiui, jei klausiate „kokiomis temomis rašė Simone de Beauvoir“, negalite toliau klausti „ir koks yra to kūrinio turinys“ tikintis, kad sistema supras, ką turite mintyje. Taigi į kiekvieną klausimą turėsite įtraukti visą svarbią informaciją, pavyzdžiui, „koks yra Beauvoir kūrinio „Antroji lytis“ turinys“?