Dirbtinio intelekto įrankiais sugeneruotas turinys ir jo citavimas rašto darbuose
Išnašų ir bibliografijos metodas
Terminai
Generatyvinis dirbtinis intelektas (toliau – GDI) – tai dirbtinio intelekto technologija, gebanti kurti naują turinį (pavyzdžiui, vaizdus ar tekstą) pagal pateiktą užklausą ar kitaip nurodytus kriterijus.
Generatyvinio dirbtinio intelekto įrankiai (toliau – GDI įrankiai) – tai platformos, kuriose įdiegti generatyvinio dirbtinio intelekto modeliai ir kurios leidžia vartotojams naudojant paprastas ir intuityvias sąsajas generuoti tekstą, vaizdus ar kitą turinį.
Citata – tiksli teksto ar kalbos ištrauka, pateikta kitame tekste dėstomai minčiai ar samprotavimui ar įrodymui patvirtinti.
Nuoroda – užrašas, nurodantis informacijos šaltinį, iš kurio paimta citata, arba leidinį, plačiau informuojantį kuriuo nors klausimu.
Išnaša – teksto paaiškinimas, pastaba, nuoroda, kitos papildomos žinios, pateikiamos puslapio apačioje ar skyriaus, knygos pabaigoje.
Bibliografinis aprašas –duomenų, reikalingų identifikuoti ir apibūdinti informacijos šaltinį, visuma.
Citavimo stilius – citatos šaltinio bibliografinio aprašo elementų išdėstymo tvarka.
Principai
Naudojant generatyvinio dirbtinio intelekto įrankius studijų rašto darbuose turi būti laikomasi šių principų:
- Skaidrumo: GDI įrankių naudojimas turi būti viešai atskleistas.
- Akademinio sąžiningumo: GDI įrankių naudojimas aiškiai nurodomas, tinkamai cituojant arba pateikiant GDI modelio naudojimo deklaraciją. Nepateikus informacijos apie GDI modelio naudojimą akademiniame darbe, tai gali būti laikoma akademiniu nesąžiningumu.
- Autorių teisių užtikrinimas: Darbo autorius turi užtikrinti, kad nebūtų pažeistos intelektinės nuosavybės teisės.
- Atsakomybė: Autorius yra atsakingas už savo rašto darbo turinį, net ir už tas jo dalis, kurios buvo sukurtos GDI įrankiu, todėl yra atsakingas už bent kokius publikavimo etikos pažeidimus.
GDI naudojimo deklaracija
GDI įrankių panaudojimas rašto darbe turi būti aiškiai nurodomas įvadinėje dalyje, tekste arba prieduose. GDI naudojimo deklaracijoje turi būti nurodyta:
- naudojamo GDI įrankio pavadinimas ir versija, pvz., ChatGPT 3.5 versija;
- GDI įrankį sukūrusi įmonė, pvz., OpenAI;
- GDI įrankio internetinis adresas, pvz.: https://openai.com/chatgpt/;
- trumpas įrankio naudojimo aprašymas, pvz.:
Iliustracijos šiame rašto darbe buvo sukurtos su dirbtinio intelekto įrankiu „Microsoft Designer“ (Microsoft, https://designer.microsoft.com/).
Terminų apibrėžimai buvo sugeneruoti naudojant GDI įrankį „ChatGPT“ (3.5 versija, Open AI, https://chat.openai.com).
Santrauka į anglų kalbą išversta naudojant įrankį „DeepL Translator“ (DeepL, https://www.deepl.com/en/translator).
- turinio / išvesties sukūrimo data, pvz., 2024 m. spalio 30 d.
Rašto darbo prieduose gali būti pateikiami GDI įrankiui pateikti klausimai, pilni GDI įrankio sugeneruoti atsakymai, paaiškinimai, kaip naudojote ar redagavote sugeneruotą turinį.
Citavimas
Svarbu suprasti, kad GDI įrankiai negali būti kūrinio autoriumi. Priemonė negali sukurti originalių idėjų ar prisiimti jokios atsakomybės už rezultatus.
Šiuo metu sutariama GDI įrankių sugeneruotą turinį traktuoti kaip asmeninį susirašinėjimą.
- Kaip ir privati korespondencija, kiekvienas GDI įrankiui pateikto klausimo ir sugeneruoto atsakymo seansas yra specifinis ir unikalus tam tikru laiko momentu.
- Kaip ir privačios korespondencijos, GDI sugeneruoto turinio negalima lengvai atkartoti ir patikrinti;
Konkrečių citavimo stilių taisyklės, kaip cituoti GDI įrankių sugeneruotą turinį, dar yra tobulinamos, tačiau bendrosios taisyklės yra šios:
- Įvardinkite naudojamą GDI įrankį ar platformą (pvz., OpenAI ChatGPT, Google Bard, Copilot ar kt.);
- Pateikite tikslią GDI įrankių naudojimo datą;
- Pateikite išsamią informaciją apie pateiktą klausimą;
- Pateikite informaciją apie asmenį, kuris pateikė klausimus;
- Pateikite GDI įrankių sugeneruotus atsakymus, net jei jų neįtraukiate į tekstą;
- Naudodami GDI įrankius būkite tikslūs, atviri ir skaidrūs;
- Nepateikite GDI atsakymų kaip savo. Tai yra akademinis nusižengimas, dėl kurio gali būti taikomos drausminės priemonės.
Šios taisyklės ir toliau tobulinamos, todėl naujausių rekomendacijų reikėtų ieškoti konkrečių citavimo stilių aprašymuose.
APA 7 stilius
Tekste
Rašto darbo įvadinėje dalyje turi būti aprašyta, kaip buvo panaudoti generatyvinio dirbtinio intelekto įrankiai. Tekste turi būti nurodytas GDI įrankiui pateiktas klausimas (užklausa) ir tiksli GDI sugeneruoto teksto citata arba jo perfrazavimas. Pagal APA citavimo stiliaus taisykles GDI įrankio sugeneruoto teksto autorius yra DI įrankio kūrėjas/įmonė, todėl nuorodose po pacituoto ar perfrazuoto GDI teksto skliaustuose reikia nurodyti programos kūrėją ir užduoto klausimo metus. Rašto darbo prieduose gali būti pateikiami pilni GDI įrankio sugeneruoti atsakymai.
Pvz., tiksli citata:
Į klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą „Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“ (OpenAI, 2024).
Pvz., perfrazuotas tekstas:
Pateikus klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą, kad tai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų (OpenAI, 2024).
Pvz., pilni GDI sugeneruoti atsakymai pateikiami prieduose:
Pateikus klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą, kad tai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų (OpenAI, 2024, žr. priedą nr. 1).
Prieduose
Pvz.:
Priedas nr. 1. ChatGPT sugeneruotas tekstas
Klausimas: Kokie yra darnaus vystymosi tikslai? (2024-09-30)
Atsakymas:
Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems.
Literatūros sąraše
GDI sugeneruotas teksto bibliografiniai aprašai pateikiami literatūros sąraše.
OpenAI. (2024). ChatGPT (3.5 versija) [Didysis kalbos modelis]. https://openai.com/chatgpt/.
Čikagos stilius (Chicago citation style)
GDI įrankio sugeneruoto teksto panaudojimas turi būti aprašytas rašto darbo įvadinėje dalyje. GDI įrankiui užduotas klausimas turi būti pateikiamas rašto darbo tekste arba nuorodose. Į literatūros sąrašą GDI sugeneruoto teksto įtraukti nereikia.
· Autorius-data metodas (Author-date method)
Tekste
Tekste turėtų būti pateiktas GDI įrankiui užduotas klausimas ir tiksliai pacituotas ar perfrazuotas atsakymo tekstas. Pagal Čikagos stiliaus taisykles autoriaus vietoje rašomas GDI įrankio pavadinimas. Nuorodose po pacituoto ar perfrazuoto GDI teksto skliaustuose reikia nurodyti GDI įrankio pavadinimą ir tikslią užduoto klausimo datą.
Pvz., tiksli citata:
Į klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą „Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“ (ChatGPT, 2024 m. rugsėjo 30 d.).
Pvz., perfrazuotas tekstas:
Pateikus klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą, kad tai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų (ChatGPT, 2024 m. rugsėjo 30 d.).
Literatūros sąraše
Literatūros sąraše GDI sugeneruoto teksto bibliografinių aprašų pateikti nereikia.
· Išnašų ir bibliografijos metodas (Notes and bibliography)
GDI įrankiui užduotas klausimas gali būti pateiktas rašto darbo tekste arba išnašose puslapio apačioje. Po pacituoto ar perfrazuoto sugeneruoto teksto įterpiamas išnašos numeris, o puslapio apačioje išnašoje pateikiama informacija apie cituojamą sugeneruotą tekstą: autorius (GDI įrankis), GDI pateiktas klausimas (jeigu jis nepaminėtas tekste), GDI įrankio kūrėjas, klausimo tiksli data. Jeigu klausimas yra paminėtas tekste, jo išnašoje kartoti nereikia. Pakartotinai cituojant GDI įrankio sugeneruotą tekstą, išnašoje įrašomas tik GDI įrankio pavadinimas.
Pvz., pirmą kartą cituojamas GDI sugeneruotas tekstas (klausimas nepaminėtas tekste):
„Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“1.
________________________
- ChatGPT sugeneruotas tekstas į klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, OpenAI, 2024 m. rugsėjo 30 d., https://openai.com/chatgpt/.
Pvz., pirmą kartą cituojamas GDI sugeneruotas tekstas (klausimas paminėtas tekste):
Į klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą „Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“1.
________________________
- ChatGPT sugeneruotas tekstas, OpenAI, 2024 m. rugsėjo 30 d., https://openai.com/chatgpt/.
Pvz., pakartotinai cituojamas GDI sugeneruotas tekstas:
17 darnaus vystymosi tikslų: panaikinti skurdą; panaikinti badą; gera sveikata ir gerovė; kokybiškas švietimas; lyčių lygybė; švarus vanduo ir sanitarija; įperkama ir švari energija; darbas ir ekonomikos augimas; pramonė, inovacijos ir infrastruktūra‘ mažinti nelygybę; tvarūs miestai ir bendruomenės; atsakingas vartojimas ir gamyba; klimato kaitos veiksmai; gyvybė vandenyne; gyvybė sausumoje; taika, teisingumas ir stiprios institucijos; partnerystės siekiant tikslų2.
________________________
- ChatGPT
Literatūros sąraše
Literatūros sąraše GDI sugeneruoto teksto bibliografinių aprašų pateikti nereikia.
Harvardo stilius
Jei GDI įrankių sugeneruotas turinys yra prieinamas tik jums, nurodykite tai kaip asmeninę korespondenciją ir teksto citatoje pateikite dirbtinio intelekto sukurtos medžiagos aprašymą. Nuorodose ir literatūros sąraše turi būti pateikta tokia informacija:
- GDI įmonės ir įrankio pavadinimas (pvz., OpenAI ChatGPT, Google Bard, Microsoft Copilot),
- data (kada buvo pateiktas klausimas),
- informacijos gavėjas (asmuo, kuris pateikė klausimą ir gavo atsakymą – tai būtų Jūsų asmenvardis).
- pilni GDI įrankių atsakymai gali būti pateikiami darbo prieduose.
Tekste
Pvz., tiksli citata:
Į klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą „Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“ (OpenAI Chat GPT, 2024).
Pvz., perfrazuotas tekstas:
Pateikus klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą, kad tai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų (OpenAI Chat GPT, 2024).
Pvz., pilni GDI sugeneruoti atsakymai pateikiami prieduose:
Pateikus klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą, kad tai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų (OpenAI Chat GPT, 2024, žr. priedą nr. 1).
Prieduose
Pvz.:
Priedas nr. 1. ChatGPT sugeneruotas tekstas
Klausimas: Kokie yra darnaus vystymosi tikslai? (2024-09-30)
Atsakymas:
Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems.
Literatūros sąraše
GDI sugeneruotas teksto bibliografiniai aprašai pateikiami literatūros sąraše.
Pvz.:
OpenAI ChatGPT (2024). ChatGPT atsakymas Vardeniui Pavardeniui spalio 10 d.
ISO 690 2021 standartas
Tekste
Rašto darbo įvadinėje dalyje turi būti aprašyta, kokie ir kaip buvo panaudoti GDI įrankiai (toliau GDI). Tekste turi būti nurodytas GDI įrankiui pateiktas klausimas ir tiksli GDI sugeneruoto teksto citata arba jo perfrazavimas. Rašto darbo prieduose gali būti pateikiami pilni GDI įrankio sugeneruoti atsakymai.
Pvz., tiksli citata:
Į klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą „Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“ [1].
Pvz., perfrazuotas tekstas:
Pateikus klausimą „Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“, ChatGPT sugeneravo atsakymą 9žr. priedą nr. 1), kad tai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų [1].
Literatūros sąraše
GDI įrankio sugeneruoto teksto bibliografinis aprašas pateikiamas literatūros sąraše.
Pvz.,
- OPENAI. ChatGPT. Didysis kalbos modelis. 3.5 versija. Prieiga per: https://openai.com/chatgpt/ [žiūrėta 2024-09-30.
MLA citavimo stilius
Turėtumėte cituoti GDI įrankį, kai perfrazuojate, cituojate ar įtraukiate į savo darbą bet kokį juo sukurtą turinį (tekstą, vaizdą, duomenis ar kt.). Visus funkcinius įrankio naudojimo būdus (pvz., teksto redagavimą ar vertimą) nurodykite pastaboje, tekste ar kitoje tinkamoje vietoje. Atidžiai tikrinkite antrinius informacijos šaltinius, kuriuos naudoja ir pateikia GDI įrankis.
Informacija, kurią reikia pateikti cituojamų GDI sugeneruotų tekstų bibliografiniuose aprašuose:
- autorius: pagal MLA taisykles, GDI įrankis nėra autorius, todėl bibliografiniuose aprašuose autorius nepateikiamas;
- cituojamo šaltinio pavadinimas: GDI įrankiui pateiktas klausimas;
- GDI įrankio pavadinimas;
- GDI įrankio versija;
- leidėjas: įmonė/kompanija, sukūrusi GDI įrankį;
- data: klausimo pateikimo data;
- adresas: internetinė GDI įrankio nuoroda.
Tekste
Nuorodose skliaustuose pateikiamas GDI įrankio sugeneruoto turinio pavadinimas – GDI įrankiui pateiktas klausimas kabutėse.
Pvz., tiksli citata:
„Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals, SDGs) yra Jungtinių Tautų nustatyti globalūs tikslai, kurie skirti spręsti pasaulines problemas ir užtikrinti tvarų vystymąsi iki 2030 metų. 2015 m. rugsėjo mėnesį buvo priimta Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. su 17 tikslų, apimančių socialinius, ekonominius ir aplinkosaugos aspektus. Šie tikslai siekia užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems“ („Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“).
Pvz., perfrazuotas tekstas:
Darnaus vystymosi tikslai yra Jungtinių Tautų nustatyti 17 globalių tikslų, siekiantys užtikrinti geresnę ir tvaresnę ateitį visiems iki 2030 metų („Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“).
Literatūros sąraše
Bibliografiniai GDI sugeneruoto turinio aprašai literatūros sąraše pateikiami pagal tokį šabloną:
„Klausimas“ užklausa GDI įrankis, versija, GDI įrankį sukūrusi įmonė, klausimo data, internetinė GDI įrankio nuoroda.
Pvz.,
„Kas yra darnaus vystymosi tikslai?“ užklausa ChatGPT, 3.5 versija, OpenAI, 2024 m. spalio 11 d., https://openai.com/chatgpt/.
Parengta pagal:
Citation, Documentation of Sources. The Chicago Manual of Style Online. https://www.chicagomanualofstyle.org/qanda/data/faq/topics/Documentation/faq0422.html.
McAdoo, T. (2024). How to cite ChatGPT. APA style. https://apastyle.apa.org/blog/how-to-cite-chatgpt.
Modern Language Association of America. (2024). How do I cite generative AI in MLA style? MLA Style Center. https://style.mla.org/citing-generative-ai/.
Lietuvos Respublikos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus įsakymą „Dėl dirbtinio intelekto etiško naudojimo mokslo ir studijų procese gairių tvirtinimo“, 2024 m. balandžio 29 d. nr. V-14. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/093f89e0072811ef8e4be9fad87afa59?jfwid=1a9xggoq7m
Reference AI in an assignment.(2024). St George‘s Library. https://libguides.sgul.ac.uk/Harvard/AI.