Dirbtinis intelektas
Dirbtinio intelekto įrankiais sugeneruotas turinys ir jo citavimas rašto darbuose
Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija (2024). Lietuvos dirbtinio intelekto strategija: ateities vizija.
Lietuvos Respublikos Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius (2024). Dėl dirbtinio intelekto etiško naudojimo mokslo ir studijų procese gairių tvirtinimo: įsakymas (2024-04-29 Nr. V-14).
European Commission (2024). Living guidelines on the responsible use of generative AI in research: ERA Forum Stakeholder‘s document.
Europos Parlamentas (2020). Kas yra dirbtinis intelektas ir kaip jis naudojamas?
UNESCO (2023). Guidance for generative AI in education and research (2023). Miao, F., Holmes, W.
Kavoliūnaitė-Ragauskienė, E. (2023). Teisė į privatumą, asmens duomenų apsauga ir dirbtinis intelektas: teisinio reguliavimo iššūkiai Lietuvoje ir Europoje. Lietuvos socialinių mokslų centro Teisės institutas.
Mokslo asistentas – Universiteto Virtualiojoje bibliotekoje (prisijungimas – Universiteto el. pašto) įdiegtas „Mokslo asistentas“ – įrankis, pagrįstas generatyviniu dirbtiniu intelektu, kuris naudoja didelės apimties kalbos modelius (LLM). Šis įrankis leidžia tyrinėti akademinį turinį, pateikiant klausimus natūralia kalba. Jis analizuoja didelę dalį Virtualiojoje bibliotekoje indeksuotų informacijos išteklių ir parenka penkis dokumentus, kurie gali būti naudingiausi, atsakant į Jūsų suformuluotą klausimą. Iš pasirinktų informacijos šaltinių santraukų ar aprašymų jis ištraukia svarbiausią informaciją ir suformuluoja atsakymą. Po atsakymu pateikiami informacijos šaltiniai su citatomis, nurodančiomis, iš kurio šaltinio paimta kiekviena atsakymo dalis. Tai sudaro galimybes lengvai patikrinti informaciją, faktus ir toliau gilintis į temą pasitelkiant šaltinius.
ChatGPT – dirbtinio intelekto programa, sukurta „OpenAI“ technologijų kompanijos. Tai pokalbių robotas, kuris naudoja pažangią technologiją, vadinamą GPT-4), generuojantis atsakymus į Jūsų klausimus, padedantis su įvairiomis užduotimis.