English version

Leonidas Donskis (1962.08.13–2016.09.21)

Nuotrauka iš http://www.vdu.lt
Leonidas Donskis - filosofas, eseistas, politikos teoretikas ir komentatorius, idėjų istorikas ir socialinis analitikas. Jis buvo humanitarinių mokslų (1990 m. Vilniaus universitete) ir socialinių mokslų daktaras (1999 m. Helsinkio universitete, Suomijoje). L. Donskis buvo dviejų Europos universitetų garbės daktaras: Bradfordo universiteto Didžiojoje Britanijoje (2011 m.) bei Tirgovištės (Târgovişte) Valachijos universiteto Rumunijoje  (2014 m.). 

Profesorius Leonidas Donskis vykdė aktyvią, įvairialypę akademinę ir visuomeninę veiklą, buvo įsitraukęs į svarbiausius Lietuvos bei Europos visuomenės ir kultūros procesus, rengė knygas aktualiomis nūdienos temomis. L. Donskis dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suomijos, Estijos ir Vengrijos universitetuose bei pažangiausių tyrimų centruose. 1991–1997 m. dirbo Klaipėdos universitete. Nuo 1997 m. dėstė Helsinkio universitete. Buvo Helsinkio universiteto socialinės ir moralės filosofijos docentas ir Talino universiteto filosofijos ir kultūros teorijos ekstraordinarinis vizituojantis profesorius Estijoje. Nuo 2002 m. dėstė Vytauto Didžiojo universitete.  2005–2009 m. L. Donskis buvo VDU Politikos mokslų ir diplomatijos instituto direktorius. 2005 m. jam suteiktas profesoriaus pedagoginis vardas. Nuo 2007 m. dėstė Bolonijos universitete, Italijoje, ir Corvinus universitete Budapešte, Vengrijoje. 2014 – 2015 m. ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mokslo prorektorius.  2015 m. L. Donskis sugrįžo į Vytauto Didžiojo universitetą, kur 2016 m. įkūrė ir vadovavo „Academia Cum Laude“, skirtą gabiausiems studentams.  

L. Donskis yra daugiau nei 50 knygų ir daugiau nei 500 straipsnių Lietuvos bei užsienio plačiajai ir akademinei spaudai autorius. Jo lietuvių ir anglų kalbomis parašyti darbai išversti į Brazilijos portugalų, danų, estų, ispanų, italų, korėjiečių, lenkų, portugalų, rumunų, rusų, suomių, švedų, turkų, ukrainiečių, vengrų ir vokiečių kalbas. Savo darbuose prof. Leonidas Donskis nuodugniai nagrinėjo Rytų Europos politinių idėjų istoriją, politiką ir literatūrą, kultūros ir literatūros filosofiją, prisidėjo prie Lietuvos ir pasaulio politinės ir filosofinės minties puoselėjimo. Tarp reikšmingiausių jo knygų – „Didžioji Europa: esė apie Europos sielą“, „Optimizmo paieškos pesimizmo amžiuje: Rytų Europos nuojautos ir pranašystės“ (su Tomu Venclova), „Užmaršties amžiaus siužetai“, „Mažoji Europa: esteto žemėlapis“, „Liquid Evil: Living with TINA“, „Moral Blindness: the Loss of Sensitivity in Liquid Modernity“ (su Zygmuntu Baumanu).  Tarptautinėje akademinėje leidykloje Rodopi (Amsterdamas ir Niujorkas) L. Donskis įkūrė ir redagavo vienintelę Europoje ir pasaulyje stambią akademinę knygų seriją iš Baltijos studijų „On the Boundary of Two Worlds“. Sykiu Rodopi jis redagavo didžiausią pasaulyje filosofijos knygų seriją „VIBS–Value Inquiry Book Series“.

Visuomenei L. Donskis buvo žinomas kaip LTV kultūros ir politikos pokalbių laidos „Be pykčio“ autorius ir vedėjas bei kaip žmogaus teisių, pilietinių laisvių rėmėjas. 2004 metais Europos Komisija suteikė jam Tolerancijos ir įvairovės ambasadoriaus Lietuvoje titulą. 2009-2014 metais Leonidas Donskis buvo Lietuvos atstovas Europos Parlamente ir dirbo Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcijoje ALDE. Jis buvo ne tik šios trečios pagal dydį Europos Parlamento politinės grupės koordinatorius žmogaus teisių klausimais, bet ir parengė vieną svarbiausių Europos Parlamento dokumentų žmogaus teisių srityje - metinę ataskaitą dėl žmogaus teisių ir demokratijos padėties pasaulyje 2011 m.

Už nuolatinį darbą Lietuvos kultūros ir meno baruose, už refleksiją skiriant straipsnius, esė ir knygas aktualiomis temomis ir drauge už Lietuvos vardo garsinimą savo darbais užsienyje bei kitus nuopelnus, Leonidas Donskis buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi (2015 m.), Nyderlandų Karalystės Oraniečių-Nasau Ordino Komandoro Kryžiumi (2008 m.). 2013 metais M. K. Čiurlionio fondas ir Suomijos Respublikos ambasada Vilniuje jam suteikė Šviesuolio titulą ir apdovanojimą už draugystės tarp Lietuvos ir Suomijos stiprinimą. Kaune atidarius Suomijos garbės konsulatą, prof. Leonidas Donskis tapo jo garbės konsulu.


Parengta pagal:Leonido Donskio biografija“ ir „Atsisveikinimas su prof. Leonidu Donskiu

 

 
 

Naujienų prenumerata